Jak pracuje ledoborec?

9. prosinec 2009 | 06.00 |

YamalKdo někdy zkoušel krájet led třeba nožem - například řezat zmrazené potraviny, zjistil, že to není zas tak docela jednoduché. Jak si ale s lámáním mnohem silnějšího ledu poradí stroje k tomu určené - ledoborce? Naše suchozemská představa ledoborce je jako nůž, který projíždí ledem a řeže jej. Takový typ lodě se zesílenou přídí, která prořezává led svým nepřetržitým  tlakem z boku, se však označuje jako ledořez. Tento způsob se hodí jen pro rozrážení poměrně tenkého ledu. Klasický ledoborec však pracuje zcela jinak.

Klasický ledoborec má zespodu zešikmenou příď, která je silou strojů vytlačována nad povrch ledu, který prolamuje ledoborec svou tíhovou sílou. Ta část lodi, která je vytlačena nad hladinu, není podle Archimédova zákona nadlehčována ve vodě vztlakovou silou a působí tedy svou tíhou na lámaný led. Aby byla účinnost lámání ledu větší, používá se tzv. lední přítěž - nádrže v přídi ledoborce se navíc plní vodou.

Tímto způsobem může ledoborec prorážet podle své hmotnosti  led do tloušťky 0,5-1,5 metru tloušťky. Účinnost lze u obtížnějších úseků zvýšit couvnutím lodí a následným rozjezdem a posílením účinku pomocí prudkého nárazu (tlak shora už nehraje takovou roli, důležitá je kinetická energie lodi). Pracuje vlastně jako takové beranidlo. Tímto způsobem lze postupně rozbít i několikametrové nakupení ledu.

Na severní pól se tak můžete dostat nejmodernějším atomovým ledoborcem Yamal, který byl uveden do provozu v roce 1992 pro udržování Severní mořské cesty.  Jeho pohon je zajištěn dvěma parními turbínami, pára je dodávána dvěma atomovými reaktory, uloženými v 160 tunové ocelové schránce, stíněné betonem a vodní clonou. Loď je schopna samostatného provozu bez přerušení po dobu 4 let. Pohyb v ledovém poli je usnadňován tryskami, které vhánějí pod led horkou vodu, a schopností rychle přečerpávat vodní zátěž v kýlu.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1.45 (11x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře