Elektronická startovní pistole

11. září 2012 | 06.01 |

Ve sportu dnes rozhodují o pořadí v cíli i tisíciny sekundy. Již dávno nestačí měření času prostým mechanickým způsobem. Proto musí být měření velice přesné, ověřitelné a spravedlivé. Navíc je každý měřící systém mnohonásobně zálohován. V současnosti je měření času ve sportu plně digitální. Lidský prvek je při měření času co nejvíce eliminován – někdy je využíván pouze k odstartování závodu. Jak dnes funguje startovní pistole, aby všichni závodníci odstartovali ve stejný okamžik?

Jednotliví závodníci mají různou vzdálenost od startérovy pistole.  Zvuku vydaný klasickou zvukovou pistolí se k závodníkům šíří mnohdy hodně rozdílným časem, zejména jsou-li rozestoupeni v tzv. handicapech. Metr rozdílu mezi sportovci se promítá do tří milisekund rozdílu při prvotním sluchovém vjemu při startu. Nestačí už ani reproduktor, který mají závodníci instalovaný za sebou ve startovacích blocích. Hrozilo by nebezpečí, že závodník uslyší výstřely dva – startérův a ten zprostředkovaný v reproduktoru. Používá se tedy elektronická startovací pistole s elektronickou synchronizací za použití mnoha vnějších reproduktorů, které jsou od jednotlivých atletů stejně vzdáleny. 

Nově používaná elektronická pistole nemá žádný přirozený zvuk. Dokonce je možné pro start vybrat zvukový signál odlišný od klasického startovního výstřelu. Má futuristický design bez typické hlavně pistole.

Poté, co startovací pistole vystřelí, vyšle elektrický proud do startovacích bloků. V nich jsou zabudována dotyková čidla, která měří tlak a kontrolují předčasné starty. Jako předčasný start se v současnosti považuje už to, když atlet opustí bloky dříve než desetinu sekundy po startovním výstřelu. Podle výzkumů totiž člověk není schopen v kratším časovém intervalu zareagovat. Startovní reakce pod desetinu sekundy je pouze náhodným trefením výběhu do startovního výstřelu a pro sportovce znamená nemilosrdný konec v závodě.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (3x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře