Oddělení žloutku od bílku

9. září 2012 | 06.00 |

Při přípravě některých pochutin v kuchyni ( např. sníh z bílků) je nutné přesné oddělení žloutku od bílku. Co kuchařka, to jiný způsob realizace. Většinou vejce uprostřed naklepneme o hranu stolu, kuchyňské desky či přímo nožem. Nad vhodnou nádobou skořápku opatrně rozdělíme, bílek necháme vyklouznout a žloutek přelejeme do jedné půlky skořápky. Potom oddělíme půlky skořápek a žloutek necháme sklouznout do druhé půlky skořápky, přitom bílek sám odkapává do nachystané nádoby. Jen si od toho upatláme ruce. Nešlo by to originálním způsobem?

Někdo se s tím vůbec nepárá a když rozbije skořápku, nechá si žloutek vklouznout do dlaně, přitom si obsah vajíčka jako by vylije do dlaně, ale na prsty, bílek proteče mezi prsty a žloutek zůstane v ruce.

Další kuchař třeba vyklepne vajíčko do hrnku a vyloví žloutek lžičkou. Jde to docela dobře, když je vejce čerstvé a ještě studené z ledničky.

Potom existují různá udělátka s názvem oddělovač žloutku o bílku, která se tváří, že v kuchyni jsou zcela nezbytná. Často stojí i několikset korun, proto je vhodné zaimprovizovat a nahradit je třeba nálevkou.

Přitom je docela jednoduchý nápad, při kterém využijeme nepotřebnou platovou láhev. Stačí ji lehce rukou zdeformovat  a přiložit k již rozklepnutému vajíčku v nádobě. Nutné je samozřejmě zachování celistvosti žloutku při jeho rozbíjení. Při přiložení ke žloutku plastovou láhev v ruce lehce povolíme, tím vznikne podtlak, který nasaje žloutek dovnitř a dál jej můžeme s pomocí tíhové síly vytlačit z láhve do jiné nádoby. Tento "čistý" postup se osvědčí a vyplatí zejména  když je takto nutné oddělit větší množství žloutků od bílků.  

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (5x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře