Nastane dnes Modrý úplněk Měsíce?

31. srpen 2012 | 19.30 |

Pokud dnes spatříte Měsíc, pak se bude nacházet ve fázi úplňku.  Dnešní úplněk nastal už odpoledne a astronomie má pro něj označení "modrý měsíc". Nesouvisí to však s barvou Měsíce, ale s anglickým označením Blue Moon, které podle fráze "once in a Blue Moon" znamená něco jako "jednou za uherský rok".

V astronomii má výraz Modrý měsíc význam označení dvou úplňků v jednom kalendářním měsíci, což se právě podařilo během letošního srpna. Ve čtvrtek 2. srpna byl totiž jeden srpnový úplněk a 31.  srpna úplněk druhý.

Označení modrý měsíc nebo modrý úplněk vznikl díky omylu z roku 1946 po nesprávném výkladu amatérského astronoma Jamese Hugha Pruetta v březnovém čísle časopisu časopise Sky and Telescope. Termín "modrý úplněk" se používal ve farmářských ročenkách ze severní Ameriky (v nichž najdeme spoustu astronomie, vždyť zemědělské práce se řídí ročními dobami) už od počátku 19. století pro označení třetího úplňku v jednom ročním období, ve kterém nastanou čtyři úplňky (obvykle jsou tři). Ke dvěma úplňkům za jeden kalendářní měsíc přitom dochází asi 1,5 krát častěji než k modrým úplňkům podle původní definice.

Omyl je založen na skutečnosti, že měsíční fáze se vystřídají za 29,5 dne, zatímco kalendářní měsíce jsou s výjimkou února o něco delší. Tím se stane, že do některého kalendářního měsíce se vejdou dva úplňky. Protože je to přece jen vzácné, spojili si to Američané s frází "once in a Blue Moon" a druhému úplňku v kalendářním měsíci říkají "Blue Moon.

Následující měsíc se dvěma úplňky nastane až v červenci 2015.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 2.11 (9x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře