Matematická záhada tetrapakové krabice mléka

13. září 2012 | 06.00 |

tetrapakNa internetu koluje poplašná zpráva (hoax), že mlékárny mohou mléko s prošlou dobou spotřeby až pětkrát přepasterizovat a uvést tedy znovu do prodeje. Zejména u mléka, které je v obchodních řetězcích v akci, je to úplně jasné, o čemž svědčí velmi neobvyklá nízká cena. A jak poznáte, že mléko je několikrát přepasterizované a znovu v prodeji?  Rozbalte dno tetrapakové krabice a najdete neúplnou řadu čísel od 1 do 5. Například pokud najdete řadu 123 5 - tj. chybí v ní číslo 4 - pak se jedná o mléko, jež čtyřikrát prošlo a bylo čtyřikrát přepasterizované. Co skutečně znamenají čísla na tetrapaku?

Pominu nesmysl o vracení mléka z obchodů do mlékáren, tam k pracnému otevírání balení mléka a novým nákladům na jeho "převaření" – tj.  podrobení UHT ohřevu. Když se totiž prošlá tetrapaková balení likvidují, zpravidla se vloží do lisu a prošlé mléko se likviduje jako vedlejší živočišný produkt a  krabice jako komunální odpad. 

Jak je to tedy s tou "záhadnou řadou čísel", která může být dokonce v jednom balení mléka různá? Čísla zespodu krabice jsou čísla mající souvislost s obalem, nikoli s produktem. Čísla jsou na fólii tetrapaku natištěna předem a  netisknou se na balící lince. 

Krabičky se v plničce mléka skládají a svařují z potištěného vícevrstvého materiálu těsně před plněním. Role je široká několik desítek centimetrů, takže vedle sebe je několik pásů se stejným potiskem. Když se od sebe tyto pásy oddělí, nevědělo by se, z které části role byla daná krabička vyrobena. Proto je každý pás tímto způsobem identifikovatelný. Každý z designů (různé druhy obalů, jejich velikosti) se tiskne v různém počtu pásů - menší obaly (např. 250 ml krabičky) jich mohou mít až sedm.
Chybějící číslo pak označuje pás, na kterém se tisklo (např. pokud schází č. 3, znamená to, že se design tiskl ve 3. pásu). Takže když se na krabičce zjistí tisková chyba (vzniklá například vadou štočku), chyba v barvách a podobně, ví se, ze kterého pásu byla vyrobena a tiskárna může snadno zjednat nápravu.

Podle vyjádření MVDr. Jiřího Hlaváčka
Státní veterinární správa ČR
odbor veterinární hygieny a ekologie

Zdroj obrázku: http://www.hoax.cz/hoax/recyklovane-mleko/

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (3x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Matematická záhada tetrapakové krabice mléka lolmafnrejugnrgrggnrjngrjgnr 25. 11. 2012 - 14:06