Zatmění Slunce z Marsu

22. září 2012 | 06.00 |

Vesmírná laboratoř Curiosity, která se pohybuje po Marsu, namířila své kamery k obloze. Důvodem je sezona slunečních zatmění, která na Marsu začala už před týdnem. NASA nyní konečně uvolnila záběry kamery Mastcam ze 13. září, ze kterých je patrné, že k úplnému "zatmění" Slunce má tento jev daleko. Spíše se dá hovořit o přechodu marsovského měsíce Phobos přes Slunce nebo o částečném zatmění Slunce.

Na Marsu je Zatmění Slunce častějším jevem než na Zemi, protože Mars má dva přirozené satelity – měsíce Phobos a Deimos. 

Podoba marsovského zatmění Slunce je jiná než u zatmění pozemského. Pro pozemská zatmění je charakteristické to, že Slunce, které je 400x větší než Měsíc, je současně ve 400x větší vzdálenosti od Země než Měsíc. K tomu se přidává fakt, že Měsíc kolem Země i Země kolem Slunce obíhají po eliptických trajektoriích. Tyto trajektorie umožňují, aby se občas všechna tři tělesa dostala do takového postavení, kdy je zakryt právě celý sluneční kotouč, takže je možno sledovat úplné zatmění Slunce, kdy můžeme spatřit sluneční korónu. Vzhledem k rozměrům měsíčků Marsu a jejich vzdálenosti od povrchu Marsu nemůže k úplnému zatmění Slunce nikdy dojít – větší z obou měsíců - Phobos je schopen zakrýt maximálně necelou polovinu Slunce.

Získané záznamy dají vědcům odpověď na otázku, jaký osud čeká Phobos, jehož oběžná dráha kolem Marsu se neustále snižuje, takže by mohl již za deset miliónů let na Mars spadnout. Vědci se dosud domnívají, že slapové síly tento měsíc roztrhají, a kolem Marsu by mohl vzniknout kamenný prstenec, jaký má Saturn.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře