Světový teplotní rekord byl zrušen

24. září 2012 | 06.00 |

Bellani-SixPřesně po 90 letech od naměření rekordní teploty vzduchu na světě, zpochybnila tento záznam a následně jej zrušila kvůli chybám v měření Světová meteorologická organizace (WMO). Záznam ze 13. září 1922, kdy bylo v Libyi naměřeno 57,8°C byl smazán a do čela žebříčku se dostala hodnota  56,7 °C, naměřená v roce 1923 v Údolí smrti v USA.

Pochybnosti  o naměřené hodnotě  měli vědci už dávno, ale největší pozornost vyvolal blog meteorologa Christohpera Burta, kde upozornil na článek z roku 1930, zpochybňující správnost měření rekordní teploty.

Na meteorologické stanici došlo před změřením rekordu ke změně obsluhy stanice. Nezkušený pozorovatel (italský voják z posádky v libyjském El Azízu) mohl z dostupného Bellani-Six teploměru špatně odečíst teplotu, protože si mohl snadno splést místo, kde měl teplotu odečítat a to až o 7°C. Podle šetření WMO bylo měření teploty provedeno na špatném místě. Budka, ve které se teplota měřila, stála místo nad pískem nad tmavou a snadno se zahřívající asfaltovou terasou.

Navíc podezřelou skutečností je fakt, že  teplota zaznamenaná 13. září 1922 v El Azízu byla asi o 10°C vyšší než teploty naměřené ve stejný den či den předtím na jiných meteostanicích v Libyi. K této hodnotě se naměřená teplota vzduchu v Libyi v dalších letech až dosud zdaleka nepřiblížila.

Burtovým upozorněním z roku 2010 se meteorologové z WMO začali zabývat podrobněji. Stalo se tak zrovna během probíhající libyjské revoluce, a tak se na výsledek šetření muselo čekat další dva roky. Uvidíme, jak dlouho bude odolávat nově ustanovený teplotní rekord.  

Zdroj obrázku: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Max_Min_Thermometer.JPG

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře