Levitující na ulici

6. říjen 2012 | 06.00 |

Říkám jim bubáci. Na ulicích velkých evropských měst se začali objevovat nejprve v různých indických a arabských hábitech, pak se jejich kostým postupně utvářel do dnešních podob. Dokonce dnes můžete zaznamenat předvádění levitace na ulici i v nějakém jednoduchém a přiléhavém oděvu. Během tohoto roku se také začali levitující "umělci" objevovat v turistickém centru Prahy. Na ulici na ně zírají a obdivují je všichni, kteří tento trik neznají. Nahlas uvažují o magnetech, které je prý nadnášejí, fotí si je a do připravené misky jim přispějí nějakou tou mincí. Mnozí také čekají, jak se levitující performer bude vracet do náruče zemské gravitace a kouzlo zruší. Zklamu vás, mnozí si svůj trik a jeho přípravu hlídají s pomocí svého pomocníka, který je zahalí před dotěrnými zraky kolemjdoucích. Pouze policisté nepochopili princip tohoto triku a tak se v posledních dnech v Praze uchylují k rušení těchto kouzel a vybírání pokut od jejich provozovatelů.

Trik, který levitující provádějí, je znám dlouhou dobu a proslavili se s ním mnozí fakíři v Indii. Základem je vyrobená konstrukce s pevným podstavcem. Zprvu se vyráběly konstrukce dřevěné, na kterých byla upevněna sedačka pro pohodlné sezení.  Hábit ukrývá před zraky kolemjdoucích konstrukci  a fakír během své levitace se pak tváří  přímo magickým dojmem.

Dnes si tito novodobí pouliční umělci hledají inspiraci pro svá kouzla na youtube. Potom svařují pevné a přitom lehké ocelové konstrukce, které jim umožňují i třeba levitaci ve stoje. Pod nimi se nachází těžší podstavec, na kterém buď sedí jejich druhý pomocník, který často vyvolává dojem, že ten nad ním levituje třeba na bambusové tyčce, kterou drží v ruce.  Někteří "iluzionisté" mají pod sebou pouze kobercem maskovaný kovový podstavec. Konstrukce se sedačkou musí být vyrobena tak, aby levitující osoba byla ve stálé rovnovážné poloze a svislá těžnice procházela podstavou konstrukce.  Celý aparát musí být dostatečně stabilní a dokonale ukrytý pod zvoleným kostýmem.  

Další videa: 
http://www.youtube.com/watch?v=Mdk78fR0ihw&feature=fvwrel
http://www.youtube.com/watch?v=n9pyjvj45jA&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=nVRYDPJS-q8&feature=related

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1.27 (11x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře