Morseovka z oblohy

12. říjen 2012 | 06.00 |

Morseova abeceda se listopadu znovu dostane do pozornosti těch, kteří ji neznají a budou jí chtít porozumět. Z oběžné dráhy kolem Země budou totiž za jasných nočních obloh okem pozorovatelné barevné blikající signály. Nebudou je vysílat mimozemšťané, ale japonský minisatelit Niwaka.

Od mezinárodní kosmické stanice se minulý týden odpojila japonská minidružice tvaru krychle o hraně 10 cm. Bude zprostředkovávat LED zprávy z noční oblohy. Původně byly určeny pro obyvatele japonských ostrovů, ale na žádosti z různých zemí celého světě bude vysílací zařízení spuštěno i při přeletu nad dalším územím. Vysílaná zpráva by měla být zřetelná pro pozorování pouhým okem jak na severní, tak na jižní polokouli. Na severní polokouli budou mít vysílané záblesky LED světlem zelenou barvu. Naopak, podle červené barvy vysílaných signálů poznáte, že se nacházíte na polokouli jižní.

A co bude nejdříve prostřednictvím teček a čárek vysíláno? Naprogramovaný text má podobu "Hi this is Niwaka Japan" (Ahoj toto je Niwaka Japonsko).

Časy přeletů této družice nad naším územím by měly být zveřejněny na i v angličtině na stránce http://www.fit.ac.jp/EN/.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře