Padající člověk překonal rychlost zvuku

15. říjen 2012 | 06.01 |

Záběry, ze kterých se při sledování přímého přenosu volného pádu Felixe Baumgartnera tajil všem sledujícím dech, nyní obíhají kolem zeměkoule. Po mnoha přípravách na překonání 4 dalších ze světových rekordů vystoupal během neděle 14. 10. 2012 nad americkým Roswellem obrovitánský balon. V jeho gondole byl připraven vyskočit z výšky přes 39 km Felix Baumgartner, aby při svém volném pádu k Zemi překonal rychlost zvuku. Už po 40 sekundách svého pádu dosáhl podle televizních záběrů rychlost přes 1 127,6 km/ h. Dokonalé dechberoucí představení snímaly po celou dobu kamery umístěné v gondole balónu, ale také z vnější strany balónu a dokonce monitorovaly celou dráhu jeho úspěšného pádu až na zem.

Baumgarnerův pokus byl veledůležitým testem nového skafandru vyrobeného z ohnivzdorných a chladuvzdorných materiálů vybavený zařízením vyrovnávajícím tlak a teplotu vzduchu. Mohl by totiž sloužit k nouzovému opuštění kosmonauta z kosmické lodi. Skafandr zabraňuje chorobě z dekomprese a ebulismu, tedy tomu, aby se mu ve výšce nad 19 km začala člověku vařit krev. Helma o hmotnosti 3,6 kg, kterou měl na hlavě, ho po celou dobu pádu zásobovala kyslíkem. Dokonalé radiové spojení prostřednictvím sluchátek a mikrofonů monitorovalo jeho pocity a dýchání při pádu a umožňovalo tak komunikaci s kontrolním stanovištěm na zemi. Hledí helmy bylo chráněno tepelným okruhem před zamlžením a zamrznutím.

Na zádech měl Baumgartner  ukryty dva padáky, hlavní a rezervní, a stabilizační padák, který také při pádu zabránil nekontrolovatelné rotaci, která jej roztáčela. Na popruzích měl tento dobrodruh dvě kyslíkové lahve, které se zásobou kyslíku na 10 minut.Hlavní padák o velikosti 25 čtverečních metrů Baumgartner rozevřel sám ve výšce 1 524 metrů. Pro bezpečné použití padáku však musel snížit svou rychlost pádu na rychlost menší než 277 km/h. 

Pokus byl velmi nebezpečný, protože nikdo nevěděl, jak si skafandr a tělo odvážlivce poradí se sonickým třeskem - okamžikem, kdy překoná rychlost zvuku. Jeho pád byl zaznamenáván i z kamery na skafandru a je na nich patrné, že se Baumgartner v některých momentech prudce roztočil. Podle svého vyjádření na oficiálních stránkách projektu si dokonce v jednu chvíli myslel, že je blízko ztrátě vědomí. K nesmírné radosti celého štábu a svého doprovodu přistál bezpečně po 4 minutách a 19 sekundách za dohledu vrtulníku na Zemi, které krátce po svém přistání vzdal hold, že ho svou gravitací bezpečně přitáhla k sobě. Během svého pokusu tak překonal 3 světové rekordy: volným pádem překonal rychlost zvuku ve vzduchu, skočil z největší výšky na Zemí a dosáhl největší výšky v balónu. Nepodařilo se mu však překonat délku volného pádu, protože se mu padák otevřel dříve než původně počítal.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 2.33 (3x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Padající člověk překonal rychlost zvuku tomáš hruš 15. 10. 2012 - 09:55
RE: Padající člověk překonal rychlost zvuku petr* 15. 10. 2012 - 22:01