Ultrazvuková píšťalka

5. listopad 2012 | 06.00 |

Ultrazvuk je akustické vlnění s frekvencí nad 20 kHz. Tato frekvence je nad hranicí slyšitelností lidského ucha, ale někteří živočichové mohou část ultrazvukového spektra vnímat. Například pes vnímá ultrazvuk údajně až do frekvence 100 kHz, čehož se využívá k jeho cvičení pomocí ultrazvukových píšťalek. Psi mají větší zvukové spektrum než lidé a slyší písknutí vysoké frekvence i na velkou vzdálenost a reagují na něj.  

Vysokofrekvenční píšťalky jsou vyráběny většinou z kovu. Výška jejich tónu je regulovatelná pomocí šroubku a tím má dosah od 200 až do 450 metrů. Lidé, kteří si ultrazvukovou píšťalku pořídí, jsou často zklamaní. U většiny kovových píšťalek ať si nastavují výšku tónu nejrůznějším způsobem, tak její pískání slyší. Domnívají se totiž, že všechny frekvence, které píšťalka vydává, musí ležet v ultrazvukové oblasti. Některým uživatelům to naopak nevadí, protože slyší, jaký povel píšťalkou psu vlastně dávají. S trochou tréninku porozumí pes pískajícím signálům jako povelům a bude je poslouchat.

Zvolenou frekvenci pískání se doporučuje příliš neměnit, aby ji pes mohl bezpečně rozeznat. Hlubší tón by měl být nastaven na ovládání psa na velkou vzdálenost a vyšší tón se používá na krátkou vzdálenost. Slyšitelný zvuk vycházející z píšťalky, který vnímá člověk, neodpovídá hlasitosti, kterou slyší pes - ta je pro něj o několik řádů vyšší. I slabé pískání je pro sluch psa dostačující a příliš hlasitým pískáním můžete psa vylekat.

Pokud chcete nějak odlišit různé povely, je lepší pískat rozdílné signály (jeden dlouhý hvizd, dva krátké), ale to je vhodnější spíše pro lovecký výcvik (například zastavení psa na dálku). V loveckých potřebách také se dají sehnat i speciální ultrazvukové píšťalky, jejichž zvuk při pískání člověk opravdu neslyší.

Pozor však na pískání na kovovou píšťalku v zimě. Velmi snadno přimrzá ke rtům.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 2 (4x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře