Vlnový orchestr

4. listopad 2012 | 06.00 |

Dnešní "umělci a skladatelé" na svoji tvorbu upozorňují nejrůznějším způsobem. Časem třeba budeme chodit na koncerty vlnobití do bazénu. Průkopníkem v tomto netradičním hudebním směru je Alexis Kirke.

Při slavnostním otevření nové budovy Marine Building v Plymouth University, kde bude probíhat univerzitní mořský výzkum, si Kirke vzal na sebe netradiční taktovku. Na své paže si umístil pohybové senzory, kterými pak ovládal 24 lopatek v bazénu. Lopatky podle jeho pohybů vytvářely v bazénu vlny. Velikost a směr vln snímala čidla rozmístěná kolem bazénu a jejich signál se tak stal podkladem pro hudební syntezátor, který generoval elektronické zvuky, připomínající hudbu.

Alexis Kirke si svým počínáním připadal zřejmě jako Mojžíš, který pohybem svých paží ovládl moře.  Během své 12 minutové produkce měnil pohybem rukou výšku tónu a přitom kontroloval pomocí ovladačů hlasitost

Budova Marine Building obsahuje řadu vlnových bazénů a náhonů, které mohou dokonale simulovat mořské vlnění. Na "hudebním představení" evokujícím zpěv velryb, spolupracoval Kirke se svým spolupracovníkem a skladatelem Samem Freemanem.  Spolu s techniky a studenty, kteří v mělčí části bazénu napodobovali bubnování afrického kmene Baaka, se ve finální části vystoupení všechny zvuky včetně vln spojily, aby vytvořily velké hudební crescendo.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (2x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře