Proč bude Měsíc dnes tak velký?

19. březen 2011 | 09.00 |
› 

moonDnes večer vám může připadat Měsíc zvlášť velký.  Nejedná se o známý internetový hoax, ale o souhru dvou situací. Měsíc dnes vychází  kolem 18:20 SEČ a kolem 19:10 SEČ se bude nacházet v úplňku. Měsíc se navíc bude na své cestě kolem Země nacházet v nejbližší vzdálenosti - v perigeu (356 577 km). Vzhledem k tomu se jeho úhlová velikost na obloze může lišit až o 14 % a jeho jas až o 30 %. Do této polohy se Měsíc v úplňku dostává po dlouhých 18 letech.

Měsíc se při svém úplňku bude procházet v souhvězdí Panny poměrně nízko nad obzorem. Zejména, když bude vycházet nad obzorem, nám může připadat extrémně velký. Jde však o známý optický klam, protože lidské oko odhaduje velikost objektu srovnáním s objekty nepříliš daleko vzdálenými. Při zpracování pohledu mozkem nedojde k objektivnímu srovnání vzdálených kopců, stromů, stožárů či budov s mnohem vzdálenějším Měsícem. Proto se nám Měsíc u obzoru zdá mnohem větší než na obloze, kde jej už nemáme s čím porovnat.

Silové působení Měsíce nebude nijak dramatické, jak se už snaží naznačovat různí astrologové. Maximálně dojde ke zvýšení mořského přílivu řádově o několik centimetrů. A pokud nám večerní podívanou nezkazí počasí a oblačnost se protrhá, pak se máme na co těšit.

Zdroj obrázku: http://home.hiwaay.net/ krcool/Astro/moon/moonorange/

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře