Obří transformátor proti proudu z Německa

16. listopad 2012 | 11.40 |

powerlinesKdyž začne na podzim u Severního a Baltského moře foukat, znamená to pro Českou republiku vážné ohrožení její energetické soustavy. Německé větrné elektrárny produkují tolik "zelené" elektrické energie, že se valí Německem do okolních států a může jim způsobit energetický kolaps. Poláci se už proti přívalům neočekávané německé elektřiny postavili. Vybudovali na svých hranicích dokonce 2  obří transformátory. Teď je řada na nás.

Státní provozovatel přenosové sítě ČEPS konečně zadal přípravu projektu na obří transformátor v Hradci u Kadaně.  Realizace této stavby je velmi zdlouhavá. Obsahuje stavební, územní,  výběrová řízení a pak teprve vlastní stavbu. Zatím se Česká republika může podle nově upravené  vyhlášky bránit  v případě ohrožení přenosové soustavy neplánovanými toky elektřiny ze zahraničí odpojením přeshraniční vedení.

Nový transformátor by měl být v provozu až na přelomu let 2016 a 2017. Německo se zatím bude snažit posílit svoji energetickou soustavu ve směru od severu na jih. Přes české hranice se tak může dostat něco kolem 1 700 MW. Mnohatunový transformátor bude stát přes 2 miliardy korun a část nákladů by mohla uhradit Evropská unie.

Zdroj obrázku:  http://www.solarfeeds.com/lots-of-solar-could-actually-reduce-electricity-prices/power-lines/

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (2x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší