Maximální měrná tepelná kapacita látky

24. listopad 2012 | 06.00 |

Měrná tepelná kapacita udává množství tepla, které musíme dodat 1 kg látky, aby zvýšila svoji teplotu o 1° C (nebo o jeden kelvin).  Měrná tepelná kapacita závisí na teplotě a tak bývá zvykem uvádět teplotu, při které je stanovena. Obvykle se udává při 20°C. Mezi látky s největší měrnou tepelnou kapacitou patří voda. Její hodnotu  c =  4180 J/kg°C stanovil přesným pokusem Joule.  Je to však největší hodnota měrné tepelné kapacity, jak bývá někdy uváděno?  

Voda se díky své vysoké hodnotě měrné tepelné kapacity velmi neochotně zahřívá. Toho se využívá zejména u chlazení vodou. Účinně se tak chladí třeba motory automobilů, ale do vody se musí přidávat nemrznoucí složka, aby při nízkých teplotách nezmrzla a chladicí systém neprasknul.

A pokud se voda ohřeje na vysokou teplotu, pak dlouhou dobu vydrží uchovávat teplo. Proto je voda oblíbenou kapalinou k přenosu tepla při vaření nebo v topení.

Voda je regulátorem teploty v krajině. Velké vodní plochy akumulují v sobě teplo a tím mohou ovlivňovat mikroklima okolní krajiny případně ovlivňovat klima celých přímořských oblastí.

Voda má nesrovnatelně větší měrnou tepelnou kapacitu než vzduch. Vzduchem naplněný  balónek při zahřívání nad plamenem praskne, protože vzduch nestačí  odebírat dodávané teplo a teplota se zvýší na zápalnou teplotu, při které se balónek propálí. Situace se změní, když balónek naplníme vodou. V experimentu se teplo předávané balónku použije na zahřívání vody. Voda odebírá teplo a tak plastový balónek  ihned nepraskne.

Větší měrnou tepelnou kapacitu než voda má překvapivě plynný vodík. Jeho hodnota měrné tepelné kapacity je opravdu úctyhodná – činí neuvěřitelných 14 300 J/kg°C.  Z prvků má naopak nejmenší hodnotu měrné tepelné kapacity radioaktivní plyn radon: 94 J/kg°C.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1.11 (9x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře