Magický písek

26. listopad 2012 | 06.00 |

Vzpomínáte si na své zkušenosti s pískem z dob, kdy jste trávili svůj čas na pískovišti? Pořádnou bábovičku nešlo uplácat ze suchého písku, ale z písku vlhkého. Je to způsobeno tím, že zrnka písku jsou obalená tenkým filmem vody  a tak jsou díky přitažlivému silovému působení těsně spojena. Vznikne tak soustava s minimálním povrchem a tím také s minimální povrchovou energií.  Každý písek však nemusí mít tuto schopnost a tak jsou malé děti dnes masírovány reklamou na písek zcela jiný – magický a barevný.

Tento magický písek se nikdy nespojí s vodou a nebude nikdy mokrý. Můžete ho nasypat do vody, zatřepat, míchat a pod vodou z něj vytvářet neskutečné tvary a přitom je měnit. Jakmile vodu slijete, tak získáte zcela suchý písek, který tak můžete použít opakovaně.

Zajímavě se se také chová na jeho povrchu voda, kterou větší množství písku poléváte

Tento druh písku patří mezi hydrofobní látky (z řeckého hydro – voda, phobos – strach). Taková látka nemá tendenci být hydratována nebo vodou smáčena. Údajně se jedná o normální křemičitý písek potáhnutý hydrofobní látkou (trimethylsilanol) s barvivem. Původně byl vyvinut k čištění ropných skvrn na mořích, protože se s ropou může smíchat. 

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1.9 (10x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře