Zvonící stromeček

24. prosinec 2012 | 06.00 |

Ke kouzlům Vánoc patří také mechanická zvonkohra, někdy také nazývaná "andělské zvonění". Počátky výroby této zvonkohry sahají do 50. minulého století do Frýdlantu v Čechách.  V 70. letech se výroba přestěhovala do Horné Štubně u slovenské Kremnice, kde se zvonění vyrábělo až do roku 1989. Letos zažívá zvonící stromeček na internetu svůj velký comeback.

Původní vzor andělského zvonění představuje plechový stromeček s korálky místo baněk a s hvězdou. Nad stromečkem se může volně otáčet kovová vrtulka s perličkami, které při svém otáčení narážejí do dvou zvonečků. Vrtulku roztáčí stoupající horký vzduch, který vzniká nad čtveřicí zapálených svíček a stoupá díky své menší hustotě vzhůru.

Jemné cinkání korálků do zvonečků a podmanivé mihotání plamínků odrážejících se v leštěném kovu stromečku patří k příjemným vánočním zážitkům. Pokud jej vlastníte, tak si jeho zvonění vychutnejte. A vy, co jste jej pod vánočním stromkem letos neobjevili, vězte, že se konečně jeho výroba u nás znovu rozjela a třeba časem vytlačí z vánočních trhů všechny plastové a jiné kýče.

Hezké Vánoce!

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře