Trojrozměrné optické iluze

26. prosinec 2012 | 06.00 |
› 

Trojrozměrně působící optické klamy proslavil v poslední době na internetu tvůrce optických iluzí Brusspup. Principem anamorfózy se původně plastické a trojrozměrné objekty prostým pootočením stávají překvapivě zcela plochými. Další z internetových  optických iluzionistů, který se označuje jako Djanii, tento trik upravil tak, že se původně plochý předmět na papíře pootočením změní v reálný, což dokazuje svými videi.

Pochopitelně, že se jedná o pěkný optický klam s malým podvodem na pozorovatele. Po natočení plochých objektů do správného úhlu, který vyvolává v našem oku dojem, že je objekt plastický, je tato skutečnost potvrzena pokračováním videa. Určitě vám však při pozorném sledování neunikne, že se v jistém okamžiku videa odehraje střih. Dokumentují drobné chybičky v provedení, způsobené malou změnou světla, která nastane před proměnou na reálný objekt.

I tak je příprava a realizace tohoto optického klamu poměrně náročná.  Ten, kdo to nezkoušel, nedokáže posoudit úsilí tvůrce.  Nejdříve to chce ten správný nápad.  Připravená reálná scéna se pak vyfotografuje a stejnou kamerou se natočí video, kde ruka manipuluje s reálnými předměty. Následuje vytisknutí fotografie, její  vystřihnutí a touto fotografií se nahradí reálný předmět. Pak již jen zbývá natočit druhé video, kde ruka manipuluje s fotografií. První video se v počítači umístí až za druhé video a použije se prolínačka, aby přechod byl plynulý.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře