Střelba korkem z láhve sektu

31. prosinec 2012 | 06.00 |

Až budete dnes otevírat sekt, může jeho korek vyrazit rychlostí kolem 40 km/h.  Proto správným postupem  po odstranění krycí fólie z hrdla láhve, chytneme kovový košíček (agrafu), za kolečko, které drží korek, a pak šestkrát otočíme. Přitom druhou rukou držíme korek, aby předčasně nevystřelil. Po odstranění agrafy jednou rukou pevně chytneme korek a přitom otáčíme láhví. Zásadně neotáčíme korkem. Korek máme stále pod kontrolou, aby dle správných zásad otevírání sektu nevystřelil a tím z láhve neunikl zbytečně sekt nebo nápoj nepřišel o sycení oxidem uhličitým. Sekt naléváme po stěnách sklenice, kterou nakloníme do úhlu 45 stupňů, aby nám z ní nápoj nevytekl.  

Tradiční otevírání sektu na Silvestra však často bývá tím hlučným, doprovázeným střelbou korku. Fyzikálními experimenty provedenými Friedrichem Balckem z technické univerzity v německém Clausthalu byla zjištěna přibližná rychlost korkové zátky při jejím vystřelení. Rychlost korkové zátky záleží na tlaku v láhvi. Nejvyšší tlak je v nechlazené láhvi, která se před otevřením ještě důkladně protřepe. Tím se vytvoří tlak asi 2,5 baru a zátka pak vyletí zmiňovanou rychlostí 40 km/h. Tak to také dělají jezdci Formule 1 na stupních vítězů.

Výraznějším zahřátím láhve lze tlak v láhvi zvětšit až na tři bary a tím také zvýšit rychlost výstřelu korku. Záleží však také na tvaru korku a hrdla láhve. Naopak dobré vychlazení sektu jeho tlak v láhvi snižuje. Pokud se navíc se sektem před jeho otevíráním ani nezatřese,  pak nehrozí, že korek odletí velkou rychlostí.

Při sabráži se láhev sektu otevírá šavlí, nožem, skleničkou, či dalšími vhodnými předměty, které jsou po ruce. V podstatě se jedná o useknutí konce hrdla láhve i s korkem. Seknutí je vedeno po láhvi v místě švu směrem k hrdlu, tak aby ostří narazilo na skleněný nákružek na jeho konci. Síla úderu v tomto místě oddělí hrdlo láhve i se špuntem

Některá nevydařená otevírání láhvísektu: 
http://www.youtube.com/watch?v=r812UDjx2Zs.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře