Lykurgovy poháry

12. leden 2013 | 06.00 |

Lykurgovy poháryNěkteré nanotechnologie používali lidé ve svých pracovních postupech už velmi dávno, aniž by tušili, že se jedná o tak vyspělou a moderní záležitost. Například skláři ve starověku přidávali do skla nejrůznější práškové kovy, aby docílili zajímavé barevné efekty. Mezi nimi se nacházely částice rozměrů řádově v nanometrech (miliardtina metru). Ze 4. století našeho letopočtu například pocházejí Lykurgovy poháry. Čím jsou fyzikálně zajímavé?

Poháry se nacházejí ve sbírkách Britského muzea v Londýně. Vyráběly se v období Římské říše. Vždy byl na nich zobrazen mytologický thrácký král Lykurgos, od něhož nesou své jméno. Podle bájí byl Lykurgos oslepen, protože se k bohům nechtěl obracet prostřednictvím nevázaných orgií Dionísova  kultu. Proto byl Ambrosií přeměněnou ve vinnou révu, která jej ovíjela, lákán do podsvětí. Tak je to také znázorněno na jednotlivých pohárech.

Lykurgovy poháry mají rozdílné barvy, pokud je pozorujeme se zdrojem světla umístěným uvnitř nebo vně poháru. Z vnějšku osvětlený pohár má v odraženém světle zelenou barvu.  Pokud je však zdroj světla umístěný přímo v poháru, najednou pohár svítí tmavě červenou barvou evokující ohnivé plameny.

Co způsobuje tak rozdílné zbarvení? Chemickou analýzou bylo prokázáno, že sklo pohárů je tvořeno běžnými používanými příměsemi: 73 % tvoří oxid křemičitý, dále obsahuje 14 % oxidu sodného a 7 % oxidu vápenatého. Navíc však je ve skle přítomno kolem 40 ppm (koncentrace 40 mg/kg) zlata a cca 300 ppm stříbra. Tyto kovy se ve skle nacházejí ve formě nanokrystalů o velikosti kolem 70 nm.  Nanokrystaly jsou slitinou zlata a stříbra v poměru 3:7. Není však dosud známo, jakou technologii výroby těchto pohárů římští skláři používali.

Díky velkému množství volných elektronů jsou stříbro a zlato výbornými tepelnými a elektrickými vodiči. Navíc volné elektrony na povrchu těchto kovů vytvářejí při dopadu světla na povrch kovu typické bílé, nažloutlé až narůžovělé odstíny zbarvení. Pokud se tyto kovy v malé koncentraci rozptýlí ve skle, začnou prosvítat červeně (zlato) či dohněda (stříbro).

Zdroj: http://ksicht.natur.cuni.cz/serialy/nanocastice/1

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Lykurgovy poháry duběnka 21. 07. 2014 - 08:15