Praskne kokosový ořech v mrazničce?

31. leden 2013 | 06.00 |

Kokosový ořech je plodem palmy kokosovníku ořechoplodého. Je na povrchu tvořen tvrdou skořápkou, vevnitř obsahuje chutnou bílou dužninu a kokosovou vodu, které se někdy říká kokosové mléko. Co se stane, když kokosový ořech dáme zmrznout do mrazničky? Zmrzne a praskne?

Kokos nepraskne, i když by to možná někdo předpokládal. Kokosová voda totiž při zmrznutí na led zvětší svůj objem, a proto by měla skořápka kokosu prasknout. Kokosový ořech je však dutý plod, který ve svém nitru obsahuje vzduch a díky tomu také snadno plave ve vodě. Vznikající rozpínající se led uvnitř ořechu má při tuhnutí v  mrazničce dostatek místa ke svému rozpínání. Proto nedojde působením jeho tlaku na skořápku k roztržení ořechu.

Kokosový ořech můžeme otevřít protrhnutím nejtenčí blanky, která se nachází na jednom ze tří ok, nacházejícím se na jeho povrchu. Potom třeba otvírákem na víno se provrtáme přes pevnou skořápku a bílou dužninu dovnitř.  Vyvrtáme-li tak postupně 2 otvory dovnitř, můžeme kokosovou vodu z ořechu nechat vytéct a ořech pak naplnit vodou. Po delším ponechání ořechu v mrazničce, tak dojde k snadnému puknutí celého ořechu a pak můžeme si pochutnat i na bílé dužnině.   

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (3x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře