Kokosová baterie

2. únor 2013 | 06.00 |

Čistá kokosová voda patří k nejlepším elektrolytům, které se v přírodě nalézají. Kokosová palma je totiž takovým přírodním filtračním systémem pro vodu. Během devíti měsíců může přefiltrovat až jeden litr vody do svého ořechu. Voda musí projít spoustou vláken stromu, aby dosáhla sterility uvnitř kokosového ořechu. Proto se doporučuje v rozumném množství konzumovat v oblastech, kde jsou vodní zdroje znečištěné nebo při nedostatku pitné vody. Dokonce v kritických případech byla kokosová voda používaná jako náhrada za glukózu. Dá se však využít i k fyzikálním experimentům – výrobě elektrického článku.

Kokosová voda obsahuje značné množství draslíku a dále pak ionty vápníku, hořčíku, sodíku a fosforu. Je rovněž bohatým zdrojem  vitamínu B (kromě B6 a B12) a vitaminu C.

Z rozloupnuté skořápky kokosu lze vyrobit dvě baterie podle návodu na videu. Elektrolyt můžeme vylepšit přidáním citrusových džusů. Potřebujeme dvojice kovových elektrod z různých kovů. Na videu jsou použity pozinkované hřebíky a spirály vytvarované z měděného drátu. Každá dvojice je pak prostřednictvím krokosvorek propojena spojovacími vodiči s voltmetrem, zjišťujícím napětí, které jeden takový kokosový elektrický článek dává.

Jeden elektrický článek pak dává napětí 1,65 V, dva takové články spojené sériově do baterie dávají napětí 3,29 V a při paralelním zapojení  asi 1,65 V.

Napětí z kokosové baterie může být dostačující například k rozsvícení LED diody.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře