Podivný šestiúhelník v atmosféře Saturnu

14. prosinec 2009 | 06.00 |

V roce 1980 vyfotografovala sonda Voyager 1 na severním pólu Saturnu zajímavý útvar. V cirkulující atmosféře této planety spatřen pravidelný šestiúhelník (hexagon). V roce 1981 byl znovu pozorován sondou Voyager 2 a sonda Cassini, která od roku 2004 krouží kolem planety potvrdila, že tento úkaz je stabilní. Na nejnovějších fotografiích je šestiúhelník výrazně tmavší než na historických snímcích z Voyagerů. Šestiúhelník o průměru 25 000 km, do kterého by se vešly 4 naše Země, vznikl zřejmě podobně jako pozemská polární cirkulace. Jenže na Zemi vanoucí větry vytváří v polární oblasti kruhový obrazec. Saturnův severní pól se šestiúhelníkem nebylo možno pozorovat Cassiniho vizuálními kamerami, protože v této oblasti nebyl jev vidět během následujících 15 let dlouhé polární noci.

NASA uveřejnila, že hexagon zabírá celou polární oblast od 77° severní šířky. Jde o obrovský cyklon atmosférických proudů, rotujících rychlostí 530 km/h kolem pólu a zasahují do hloubky kolem 100 km, který je uvězněn v obrovském šestiúhelníku. Infračervená kamera na Cassini v něm zaregistrovala i horkou skvrnu, která není stabilní a postupně mění svojí polohu.

Teprve v lednu 2009 nastala na Saturnu rovnodennost, když byl jeho rovník ozařován kolmými sluneční paprsky. Pak je čím dál více sluncem osvícena severní polokoule. A tak sonda Cassini mohla poprvé zaregistrovat dlouhá léta neosvětlený severní pól pomocí jiné než infračervené kamery a sledovat jej vizuálními kamerami. Z 55 různých záběrů bylo sestaveno video rotace tohoto podivuhodného úkazu. Vědci NASA hledají model proudění, který by zmiňovaný úkaz vysvětlil, zejména jeho stabilitu v uplynulých desetiletích. Zvláštností rovněž je, že na jižním pólu Saturnu tento efekt pozorován není. Zde je totiž zcela jiný jev - hurikán s obřím okem.

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře