Globální stmívání na začátku roku 2013

26. únor 2013 | 06.00 |

Letošní rok má příliš temný začátek. Jistě jste si povšimli, že se nám už od začátku roku sluníčko neustále schovává. Zatímco dlouhodobé statistiky uvádějí průměrnou délku slunečního svitu v lednu kolem 50 hodin, letos nás sluneční paprsky olizovaly sotva 15 hodin, ve vyšších nadmořských výškách kolem 25 hodin. Jsou také lokality, kde sluníčko za celý leden svítilo sotva 10 hodin a méně (Svratouch 8 hodin, Cheb 9,5 hodiny).  A za únor to také nebude žádná sláva. Majitelé solárních elektráren tak rozhodně nebudou nadšeni na rozdíl od podporovatelů teorie globálního stmívání.  

Hodnoty slunečního svitu se během roku velmi mění. Kolísají průměrně od zimních 50 hodin až do 200 hodin během letních měsíců. To je až čtyřnásobný rozdíl. Na vině je samozřejmě rozdílná délka světelného dne v zimě a v létě a výrazná oblačnost, která se během zimy objevuje.

Nedostatek slunečního světla má také vliv na lidskou únavu a psychiku. Zejména v severských zemích mají obyvatelé časté zimní deprese. Mnozí tak využívají zařízení zvané "umělé slunce" nebo na zimu cestují za sluníčkem do jižnějších krajin na dovolenou.

Nedostatek slunečního záření má vliv na lidský organismus, který pociťuje nedostatek vitaminu D. Vitamin D potřebuje lidské tělo pro kostní metabolismus, aby se dobře vstřebával vápník, který se pak lépe ukládá do kostí. 

Nedostatek vitaminu D může vést k imunitním poruchám. Především u malých dětí, dívek, žen a  starší generace je nutné vitamin D dodávat ve vitaminových nebo potravinových doplňcích.

Délka trvání slunečního svitu se měří slunoměry (heliografy) různých druhů:
V Campbellově-Stokesově slunoměru se využívá tepelného účinku slunečních paprsků soustředěných koulí, v jejímž ohnisku je umístěný registrační pásek (děleného po časových úsecích) z tenkého papíru, který je slunečním zářením propalován. Marvinův slunoměr zaznamenává dopadající sluneční záření pomocí registračního kontaktního elektrického teploměru. Jordanův slunoměr, který exponuje sluneční paprsky na citlivý fotografický papír.

Záznam slunoměru se nazývá heliogram, který umožňuje odhadnout i  intenzitu slunečního záření. Aktuální data slunečního svit najdete například zde:
http://pr-asv.chmi.cz/synopy-map/pocasiin.php?ukazatel=svit&pozadi=mapareg&graf=ano

http://old.chmi.cz/PR/praha/grafy/slunce.htm
http://meteo-jirkalina.com/

Od počátku 90. let minulého století se začalo také hovořit o globálním stmívání (Global dimming), což je termín pro postupné snižování množství slunečního záření dopadajícího na Zemi. Za poslední čtyři desítky let došlo k poklesu záření asi o 10 %. Některé lokální výzkumy (Nizozemí, Indie) prováděné v posledních 40 letech upozorňují, že dochází  k poklesu množství slunečního záření, které pronikne na povrch Země. 

Spekuluje se, že příčinou mohou být změny ve složení pevných částeček v oblačnosti v posledních desetiletích. Kromě vodní páry jsou v atmosféře přítomny drobné nečistoty, na  kterých dochází k její kondenzaci.  Během posledních 30 let se desetinásobně zvětšil objem těchto nečistot, které se chovají jako kondenzační jádra a odrážejí část slunečního záření zpět do vesmíru. Na vině může být stále rostoucí letecký provoz.

Dokument o globální stmívání: http://www.youtube.com/watch?v=8UChkFWHtek

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Související články

žádné články nebyly nenalezeny

Komentáře