Budou se mobily běžně opalovat?

4. březen 2013 | 06.00 |

Po dlouhé zimní fázi nedostatku slunečního záření, brzy nastane okamžik, kdy se bude opalovat i nový typ mobilů. Proč jej budeme ochotni vystavovat slunečním paprskům? No přece, aby se bez připojení k nabíječce dobíjel. Místo opalovacího krému však dostane nově vyvinutou tenkou plastovou fólii.

O netradiční dobíjení mobilních telefonů se v minulosti už podílelo několik firem, které své produkty založily na nejrůznějších fyzikálních jevech. Francouzská firma Wysips zvolila řešení, které půjde v podobě velmi tenké průhledné fólie zakomponovat do displejů mobilních telefonů. Zhruba půl milimetru tenká fólie umožní, aby se mobil po desetiminutovém slunění dal použít na nouzový hovor. V případě nedostatku slunečního záření prý bude stačit osvětlení i světlem žárovky. Na maximum by se baterie mobilu mohla dobýt díky fotovoltaickému principu fólie za 6 hodin opalování na slunci.

Tento způsob nabíjení mobilů je významný pro oblasti, které stále trpí nedostatkem energetických zdrojů a nedostatečnou distribucí elektrického proudu. Disponují však dostatečnou dobou slunečního svitu. Fólie podle údajů výrobce stojí kolem 1 eura, takže nic nebrání tomu, aby se tato novinka rychle ujala ještě během tohoto roku.

Patent firmy Wysips využívá technologie, která světlu dovolí projít přes semi-cylindrické čočky na tenké proužky fotovoltaických článků pod nimi a zároveň umožňuje, aby prosvítal podklad. Vývojáři se inspirovali holografickými nálepkami na obalech některých knih, kde se mění obraz v závislosti na úhlu pohledu.  Takto vznikly čočkovité fólie, na kterých jsou nanesené fotovoltaické pásy o tloušťce mikronů.  Při pohledu pod určitým úhlem se jeví jako průhledné, ale při dopadu světla na správné místo, dojde k vhodné přeměně energie.  Účinnost přeměny sluneční energie na elektrickou je zatím kolem 10%.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře