Voda v okně vlaku

23. březen 2013 | 16.50 |

Když nateče do okna ve vlaku voda, může se vaše cestování vlakem stát mnohem zábavnějším. Kromě sledování za sklem ubíhající krajiny, můžete pozorovat neméně zajímavé pohyby vody v okně. Z chování vody, která je uvězněna mezi tabulkami skla, tak můžete usuzovat na druh pohybu vlaku.

Při rozjíždění vlaku se voda v okně začne přelévat proti směru jízdy. Zrychlený pohyb vlaku je dokumentován snahou vody setrvávat podle 1. Newtonova pohybového zákona v klidu. Voda tak vytvoří v okně hladinu, která je najednou pěkně šikmá. 
Když se vlak začne mezi stanicemi pohybovat rovnoměrně přímočaře, dojde k tomu, že se voda v okně rozlije rovnoměrně po celé délce skla a její hladina je vodorovná.

Zpomalování vlaku způsobí, že se voda podle zákona setrvačnosti přesune na tu stranu okna, které je ve směru jízdy. Tam se opět nahrne ke stěně okna tak, že vytvoří šikmou hladinu.

Pokud je v okně vlaku vody více, pak se během jízdy vlaku zřetelně přelévá a při zastavení vlaku a jeho rozjezdu pak vznikají zajímavé vlny na její hladině.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Související články

žádné články nebyly nenalezeny

Komentáře