Magická hůlka Wander Fly

29. březen 2013 | 06.00 |

Hračka Fun Fly Stick se začíná šířit v internetových obchodech i u nás. Jde o magickou hůlku, která umožňuje levitaci efektních třpytivých objektů z velmi tenké, pevné stříbřité fólie (mylaru). Na rozdíl od jiných nepoužitelných a předražených klamavých výrobků, se v tomto případě jedná o zajímavou fyzikální pomůcku – miniaturní a zapouzdřený  Van de Graafův generátor. Jak taková hračka pracuje?

Uvnitř hůlky se nachází nekonečný gumový pásek, který se díky elektromotorku pohybuje přes dvě malé kladky. Třením pásku o plastovou kladku se zřejmě přesouvá náboj z rukojeti na konec hůlky, kde je náboj odsáván kovovým hrotem do jejího blízkého okolí. V okolí magické hůlky tak vzniká elektrické pole, které působí odpudivou silou na speciální lehké fólie. Na internetu se pro dávají asi 3 různé druhy (Hourglass Shape, Sphere Shapes a Butterfly Shape). Návod k obsluze uvádí, že hůlka nabíjí objekty ze stříbřité fólie záporným nábojem, ve skutečnosti  je však  tomu právě obráceně.

Magickou hůlkou jdou provádět experimenty, kde potřebujeme vytvořit o něco větší náboj než třením obvyklých tyčí.  Zmáčknutím tlačítka na rukojeti vzniká náboj kolem 200 nanocoulombů. Mezi nabitými tělesy tak může vznikat napětí několika desítek tisíc voltů.

Náboj zřejmě elektrostatickou indukcí vznikne na objektech z fólie, které pak vytvoří svůj prostorový tvar. Působením elektrického pole hůlky je možné, aby se lehoulinká fólie díky odpudivé elektrické síle vznášela ve vzduchu. Při dotknutí fólie rukojeti generátoru dojde k vybití náboje a proužky stříbrné fólie tak ztratí svůj prostorový tvar.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře