Bubliny ve sklenici

12. duben 2013 | 06.00 |

Jednoduchým, ale přesto efektním pokusem, je vytváření bublin bublifukem a jejich foukání do sklenice. Pro tento pokus je vhodné použít co největší nádobu (například 3 litrovou sklenici od okurek) nebo rovnou prázdné akvárium. Vyfouknuté bubliny však v  nádobě klesají na její spodní stěnu a tam často prasknou. Jak je přinutit, aby v nádobě delší dobu levitovaly a přitom nepraskly?

Pomůžeme si dalším plynem, který však nebude vidět – oxidem uhličitým. Ideální by bylo použít suchý led (pevný oxid uhličitý) a ten nechat na dně nádoby sublimovat – přeměňovat se z pevného skupenství přímo na plynné. Pokud však suchý led nemáme, můžeme si CO2 vyrobit známou chemickou reakcí. Na dno sklenice nasypeme 2 lžíce jedlé sody (nebo prášek do pečiva) a pak přiléváme pomalu ocet. Během bouřlivé reakce se začne uvolňovat požadovaný CO2, který díky své hustotě zůstává ve spodní části nádoby.

Nyní do nádoby vyfoukneme znovu bubliny a pozorujeme, že se v ní najednou vznáší. Neviditelná vrstva oxidu uhličitého udržuje bublinu obsahující vzduch o menší hustotě na svém rozhraní se vzduchem v nádobě.
Pokus můžeme provést i v dřezu umyvadla: 
http://www.youtube.com/watch?v=lEIOHSOIcZo

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 3 (2x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře