Znáte české meteority?

6. leden 2010 | 06.00 |

La CriollaPři příležitosti výročí pádu jednoho z významných meteoritů posledních desetiletí,  jsem nalezl i oficiální seznam meteoritů spadlých na území ČR. A teď k astronomickému výročí. Dne 6. ledna 1985 po prolétnutí oslnivého bolidu nad Argentinou, dopadl v oblasti Estancion La Criolla  meteorit. Dopadnutí tohoto meteoritu provázely značné zvukové efekty a velký kamenný déšť. Kameny byly následně sbírány v oblasti o rozloze 7 x 10 km. Uvádělo se, že celková hmotnost spadnutého materiálu byla minimálně 35 kg.

Brzy po dopadnutí tohoto meteoritu označovaného jako La Criolla byly velké kameny posbírány. Ten největší nalezený kus měl hmotnost 6.1 kg a  nyní se nachází  v Los Angeles, University of California., další měl hmotnost 1,95 kg a dokonce třetí největší z nich o hmotnosti 750 g spadl na střechu domu.Dnes se hovoří o množství až 42 kg materiálu, který se nachází v různých sbírkách. Jednalo se o chondrid.

Další fotografie naleznete zde:http://www.encyclopedia-of-meteorites.com/meteorite.aspx?id=12396

Při hledání bližších informací o meteoritech jsem použil katalog: http://tin.er.usgs.gov/meteor/metbull.php, kde se právě dají dohledat v seznamech i meteority spadlé na území Česka.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1.73 (11x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře