Vyrobte si tetra flexagon

14. duben 2013 | 06.00 |
› 

Flexagony jsou v geometrii ploché modely sestavené skládáním proužků papíru, které mohou být různě přehnuté a překlopené. Flex označuje v angličtině ohýbat. Tím vznikají nejenom zajímavé struktury, ale často je využíváno toho, že na papíru jsou na obou stranách zobrazené různé objekty, které se otáčením zobrazují do různých souvislostí. Flexagony jsou obvykle čtvercové nebo obdélníkové (tetraflexagony ) nebo hexagonální ( hexaflexagony ). Předpona přidaná k názvu flexagonu udává uvést počet ploch, které model může zobrazovat, včetně dvou stran (přední a zadní), které jsou viditelné před ohnutím. 

Objev prvního flexagonu (trihexaflexagon) je připisována britskému studentovi Princetonské univerzitě v USA  Arthuru H. Stoneovi. Když si v roce 1939 když pohrával s kancelářským papírem, který se snažil upravit na velikost do dopisní obálky, musel ořezávat konce papíru a upravovat je pak do nejrůznějších tvarů. Některé z nich byly úplně první hexaflexagony. O jeho nápad projevili zájem jeho kolegové – např. Bryant Tuckerman a později známý fyzik Richard P. Feynman. Tuckerman se dokonce začal zabývat topologií těchto útvarů.

Široké veřejnosti byly flexagony představeny rekreačním matematikem Martinem Gardnerem v roce 1956 pro časopis  Scientific American.  O zajímavé možnosti, které tyto útvary se začali zajímat také kouzelníci – třeba v roce 1974 kouzelník Doug Henning ve svém  představení The Magic Show na Broadwayi.

Zahraniční internet je plný nejrůznějších flexagonů a  návodů na jejich skládání. Když se k tomu přidá ještě dobrá představivost a zajímavé grafické pojetí, mohou vzniknout vskutku originální flexagony.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Vyrobte si tetra flexagon venca 02. 02. 2016 - 22:57