Balkonový solární vařič

16. duben 2013 | 06.00 |

Parabola na balkoně nemusí sloužit jen k příjmu satelitního televizního vysílání. Podle tvaru z jedné strany vykousnuté paraboly umístěné na balkóně, může sloužit také naprosto k jinému úkolu. Což takhle si na balkóně za pěkného slunečného počasí něco uvařit?  Solární balkónový vařič to umožňuje.

Solární energii si v zemích s velkou dávkou slunečního svitu za rok lidé oblíbili natolik, že ji využívají i k vaření.  Příprava solárního vařiče spočívá v umístění tlakového hrnce s pokrmem na pohyblivou "plotýnku", kterou je posunut do ohniska paraboly.  Nastavení teplotního regulačního stupně, při kterém se má pokrm či voda vařit, probíhá natočením paraboly v určitém úhlu ke sluníčku. O rychlé dosažení  teploty varu se pak zcela zadarmo postarají sluneční paprsky. Ve vyšších nadmořských výškách (v Indii) se však podobné vařiče používají na jednoduché vaření vody v konvicích. Ve větší nadmořské výšce, kde mnohem nižší atmosférický tlak vzduchu než u hladiny moře, je také teplota varu nižší než za normálního atmosférického tlaku.

Tlakový hrnec se tedy používá pro zvýšení teploty varu za  vyššího tlaku, při kterém je pokrm také rychleji a dostatečně uvařený.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře