Pokusy s elektrostatikou na kočkách

1. duben 2013 | 06.01 |

Nebojte se, nejde o vážné zneužívání zvířat pro experimentování, ale spíše o to jak jim pomoci. Statická elektřina nedělá problémy jen lidem v zimním období, ale může také ovlivnit psy a kočky, stejně jako další domácí mazlíčky. Už jste někdy měli pocit, že jste při hlazení například kočky dostali úder statické elektřiny?  Existuje několik způsobů, jak můžete těmto situacím předcházet. Stejně tak můžete srst kočky využít k zábavným pokusům s nafukovacím balónkem. 

Když se nám kočka usadí na klíně a hladíte její srst, vzniká třením statická elektřina. Kočka při tom spokojeně vrní – a její srst je plná elektrického náboje, o čemž svědčí jeho slyšitelný praskot při průběžném vybíjení. Ruka člověka je nabita jedním druhem náboje a srst kočky se nabíjí nábojem opačným, přitom díky stejnému náboji pozorujeme odpuzování jednotlivých kočičích chloupků od sebe.

Kočky se v domácnostech pohybují po nejrůznějších textiliích – kobercích, přehozech a podobně. Často jsou vyrobeny z umělých vláken, které pomáhají srst kočky patřičně zelektrovat. Kočce to nemusí být vůbec příjemné.

Zabránit tomu lze především zvýšením vlhkosti vzduchu nejrůznějšími zvlhčovači sušení prádla v bytě, žehlení žehličkou s párou a podobně.  Při zjištění, že na vině jsou problematické textilie, se kterými přijde kočka při své chůzi či polehávání do styku. je vhodné je vyměnit. Pro dlouhosrsté kočky, o jejichž srst pečujete, je možné používat vhodné kondicionéry.

Další experimenty se statickou elektřinou: http://www.youtube.com/watch?v=aO-phqmyqdY

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 2 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře