Bude mít ČR další přečerpávací elektrárnu?

3. duben 2013 | 06.00 |

pecer

Ke čtyřem přečerpávacím elektrárnám v ČR (Dlouhé Stráně,  Dalešice, Štěchovice II, Černé jezero)  možná přibude další. Česká republika nedisponuje množstvím lokalit, kde by bylo možné stavět nové vodní elektrárny. Vytipováno je kolem 6 míst, kde by však stavba vodní elektrárny znamenala velký zásah do životního prostředí.  Proto se zvažuje o změně technologie výroby elektřiny v některých dosud stojících elektrárnách. V současné době ČEZ uvažuje o částečném přebudování vodní elektrárny Orlík na částečně přečerpávací.

Orlíku patří v ČR třetí pozice jak co se týká celkového instalovaného výkonu (364 MW), tak také množství vyrobené elektřiny za rok (400 GWh). Jsou v něm instalovány 4 Kaplanovy turbíny, které v současné době bývají spouštěny v období špičkových odběrů elektřiny. Pokud by 2 tyto turbíny byly vyměněny za reverzní, znamenalo by to v době přebytku výroby elektrického proudu možnost čerpat vodu z vyrovnávací nádrže Kamýk zpět do Orlíku.

I když se neuvažuje o celkovém navýšení výkonu elektrárny, touto úpravou by tak Česká republika získala další možný regulační prvek ve své energetické soustavě. Pokud bude záměr ČEZu realizován, pak přestavba elektrárny by mohla začít už v roce 2014 a dokončena za 2 roky.

Zdroj obrázku: http://www.nazeleno.cz/energie/energetika/ukladani-elektriny-z-fotovoltaickych-a-vetrnych-elektraren.aspx

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře