Ničivá ledová stěna

14. květen 2013 | 06.00 |

Bydlení u jezera nebývá vždy idylické. Vyprávět by o tom mohli obyvatelé chat Ochre Beach v okolí jezera Dauphin v kanadské Manitobě.  Byl tam vyhlášen nouzový stav, když ledová stěna zcela zničila 6 domů a poškodila přes 14 domů. Naštěstí žádná zranění nebyla zaznamenána. Pro oblast, která se zotavuje z rozsáhlých záplav z roku 2011, je to další těžká rána.

Ničivou sílu ledu údajně způsobil velmi silný vítr o nárazech rychlostí kolem 90 km/h v kombinaci s jarním táním. Ten uvedl do pohybu obrovské ledové kry z jezera. Zvedl je z hladiny, vytvořil masivní ledovou stěnu a tlačil  ji směrem k lidským obydlím. Během deseti minut za rachotu připomínající jedoucí nákladní vlak začala ledová masa drtit a nadzvedávat celé budovy. Lidé byli evakuováni  a cestu k jejím domovům musely poté proklestit velké bagry.

Podobný úkaz zažili místní obyvatelé někdy před 20 lety, ale v daleko menší míře. Letošní jev je důsledkem několika týdnů neobvyklých klimatických podmínek v USA, kde byl zaznamenán pozdní sníh a velmi studené větry během neobvykle opožděného jara.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře