Trychtýřovitá větrná elektrárna

24. květen 2013 | 17.48 |

Trychtýřovité stavby s designem odpovídajícím době románů Julese Verna mají využívat energii větru zejména tam, kde je natolik nízká, že ji nedokážou využít klasické větrné elektrárny. Jejich větrníky se zastavují už při rychlostech kolem 0,5 m/s. Trychtýřem zachycený vánek je přiváděn zužujícím se potrubím směrem dolů k zemi. V potrubí se jeho rychlost výrazně zvýší natolik, aby vzniklý proud vzduchu poháněl rotor turbíny. Zde pak proudící vzduch odevzdá velkou část své kinetické energie lopatkám turbíny a vrací se s menší rychlostí zpět do přírody.

Podle výrobce, který nechal svůj systém nyní testovat, mají tyto elektrárny být k přírodnímu prostředí příznivější. Prý budou zabíjet méně ptáků a vytvářet menší hluk, jejich výroba a instalace by měla být levnější než u stožárových větrníků. Navíc by odpadl problém s námrazou tvořící se na vrtulích. Nově navržené věže by zabraly mnohem méně prostoru a byly by menším rizikem pro leteckou dopravu. 

Takové řešení využití energie proudění vzduchu je však docela diskutabilní. Výrobci klasických větrníkových elektráren dobře ví, že výkon těchto zařízení roste s třetí  mocninou rychlosti větru. A snaží se využívat právě těch vyšších rychlostí proudění vzduchu  v krajině.

Výrobce zatím otestoval první prototypy, které vzbuzují řadu dosud nezodpovězených otázek a problémů. Problémy by například mohl způsobovat točící se vítr kolem trychtýře, který se do něj může dostat také zespodu a pak začne zařízení fungovat jako Pitotova trubice.

Z vycházející trubice však také může vycházet proud vzduchu větší rychlostí, který může způsobovat hluk a zvýšenou prašnost v daném směru. Jedině snad, kdyby byla spodní část s generátorem zabudována  do země.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 2.75 (4x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře