Prskavec

25. prosinec 2009 | 06.00 |

prskavecBrouk Prskavec - známá postavička z Večerníčku, která se snažila kanónem sestřelit Kazbunďáka strkajícího do komína pařezové chaloupky Křemílka a Vochomůrky.  Za své jméno vděčí docela neobvyklé ochraně před svými nepřáteli. Ze zadečku vystřeluje slyšitelně a dokonce i viditelně kapičky ostře páchnoucí a štiplavé tekutiny. Jeho zadeček je velmi pohyblivý a může jím přesně zamířit směrem na svého nepřítele a přitom využít momentu překvapení a zmizet.

Dnes je tento  brouk příbuzný střevlíkům u nás velmi vzácný, ale ještě před několika málo desítkami let byl poměrně hojný. Stačilo zvednout v přírodě kámen, abyste natrefili na asi centimetr dlouhé stvoření s modročernými krovkami ozdobenými oranžovými skvrnami. Daly se při tom také zaslechnout slabé exploze a pozorovat malé obláčky tvořící se za zadečkem prskavce.

V těle brouka je něco jako spalovací komůrka, do níž v případě ohrožení ze zvláštních žláz vstříkne peroxid vodíku a hydrochinony. Jakmile je směs vtlačena do této komůrky, začnou enzymy (kataláza a peroxidáza), okamžitě štěpit peroxid vodíku a katalyzovat oxidaci hydrochinonu v p-chinony. Tato reakce generuje volný kyslík a vytvoří tolik tepla, že se pětina objemu (za teploty vyšší než 100°C) spalovací komůrky vypaří. Tím vznikne přetlak, brouk s velkou přesností zamíří zadeček na svůj cíl a  uvolněná pára vystřelí směs na nepřítele. Vystříknutí probíhá v pulsech s frekvencí asi 500 pulsů za sekundu.

Mechanismus prskavcovy zbraně je znám už několik desítek let, ale opět v něm hledají inspiraci vědci z britské University of Leeds, kteří se snaží jeho spalovací komoru prozkoumat do nejmenších detailů. "Studujeme proces vstřikování jednotlivých chemikálií do reakční komůrky prskavce a průběh jednotlivých pulzů, které následují v rychlém sledu za sebou," vysvětluje Jane Recková z University of Leeds.

"Tyto znalosti by mohly pomoci při konstrukci efektivnější spalovací turbíny pro využití v letectví. Zvýší také bezpečnost létání, protože umožní sestrojit motory, které půjde po nahodilém výpadku opět snadno nastartovat."

Podle serveru ihned.cz

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1.4 (5x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře