Dnešní konjunkce Venuše, Jupiteru a Merkuru

26. květen 2013 | 07.40 |

Jedinečné seskupení tří planet na večerní obloze nastává právě v těchto dnech. Dnešní večer vytvoří nad západním obzorem rovnoramenný trojúhelník Venuše, Jupiter a Merkur. Pokud bude počasí kolem 21:30 hodin středoevropského letního času přát, pak si rozhodně nenechejte tento mimořádný úkaz ujít. Na další podobnou konjunkci jiných tří planet si budeme počkat až do listopadu 2015.  

Během právě probíhající květnové konjunkce je možné sledovat zdánlivý pohyb jednotlivých planet vůči sobě. Jupiter nás na noční obloze provázel  od začátku roku, nyní se k němu přidává výrazná Venuše v podobě večernice nad severozápadním obzorem. Merkur bude ze zmiňovaných planet vidět jako nejméně zářící objekt velmi nízko nad obzorem pouze do poloviny června.

A jak se planety na večerní obloze vůči sobě vzájemně posouvají? V pátek k sobě byly nejblíže Venuše s Merkurem, v úterý 28. května 2013 se k sobě zase nejvíce přiblíží Jupiter a Venuše. Zatímco Venuše bude viditelná pouhýma očima, na slábnoucí Jupiter a zejména Merkur bude vhodné použít malý dalekohled. Pak je ještě nutné najít si k pozorování místo s odkrytým severozápadním obzorem a kolem 21:30 hodin doufat, že se oblačnost protrhá. 

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře