Vodivý inkoust

3. červen 2013 | 06.00 |

Sestavování jednoduchých elektrických obvodů pomocí kovových  drátků se pomalu stává minulostí. Nepřehlednou změť vodičů může totiž nahradit elektricky vodivý inkoust. Speciálním plnícím perem snadno nakreslíte na různých površích schéma elektrického obvodu, které může současně představovat reálně vytvořený a fungující elektrický obvod.

Jednoduchý nápad, který vzdáleně připomíná  "studené pájení" součástek v do plošných spojů,  je svou praktičností okamžitě využitelný. Perem s vodivým inkoustem se nakreslí, podobně jako barvičkami na sklo čáry, kterými se spojují drobné součástky, ovladače nebo spotřebiče.  Inkoust při pokojové teplotě rychle schne a vytvoří tenkou vodivou stopu, která má při tloušťce vrstvičky 50 mikrometrů odpor asi 55 ohmů na čtverečný centimetr.

Tenká vodivá stopa je výhodná na použití vodivého inkoustu na papír, který se tak může stát jednoduchým a základním povrchem pro tvorbu elektrických obvodů.  K peru o objemu 10 ml je dodáváno 50 ml balení inkoustu. Masivnějšímu rozšíření zatím brání vysoká cena (asi 550 Kč). Časem se však jistě rozšíří například v hracích přáních, hračkách pro děti, ale doufejme, že dostane jako školní pomůcka do škol. Tam by pomohla žákům znázornit základní pravidla, která platí v oblasti elektrických obvodů

Angličtí autoři vodivého inkoustu, zvaného Bare Paint,  na něm pracovali během svých studentských let na umělecké škole Royal College of Art . Vytvářeli  jej podle znalostí získaných na fyzikálních stránkách na internetové wikipedii.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1.5 (2x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Související články

žádné články nebyly nenalezeny

Komentáře