Jak se dostaly balóny z Japonska do USA?

8. červen 2013 | 06.00 |

Na konci 2. světové války byly na západním pobřeží Spojených států a Kanady nalezeny podivné papírové balónové objekty. Bližším ohledáním se zjistilo, že mají japonský původ a obsahují bomby. Jejich konstrukce umožňovala maximální dolet kolem 500 km. Jak se však dostaly tak daleko, že při svém letu z Japonska urazily vzdálenost přes 8 000 km?

Erupce sopky Krakatoa v roce 1883 způsobila vyvrhnutí obrovského množství (až 20 km3) sopečného popela do atmosféry. Částice popela se rozptýlily ve stratosféře a v následujících několika letech způsobovaly rudě zbarvené západy slunce. Přitom zviditelnily v atmosféře probíhající jev označovaný jako rovníkový kouřový proud.

V roce 1926 si japonský meteorolog Wasaburo Oishi povšiml zvláštního tryskovitého proudění vzduchu kolem hory Fudži. Pozoroval tam dráhy balónů používaných ke stanovení rychlosti větrů. Zjistil přítomnost velmi rychlých vzdušných proudů ve vyšších vrstvách atmosféry. Rychlost větru v nich běžně přesahuje 200 km/h a v jejich středu dosahuje až ke 400 km/h. Tyto vzdušné proudy se vyskytují v nadmořské výšce výhradně vyšší než 7 000 m a dnes jim říkáme tryskové proudy neboli jet streamy. Jejich pohyb směrem ze západu na východ vyvolává zejména rotace Země

Oishi popsal pozorované tryskové proudy v 18 článcích v umělém jazyce esperanto a tak se na jeho objev na nějaký čas zapomnělo. Až v roce 1933 využil tento jev pilot, který chtěl obletět celou zeměkouli v rekordním čase. Podařilo se mu to za 7 dní 18 hodin a 49 min, kdy obletěl Zemi o 21 hodin dříve než jeho předchůdci. Využil ve vysokých výškách silné vzdušné proudění tryskových proudů, aniž by o tom cíleně věděl.

Mimo Japonsko Oishiho poznatky o jet streamu zapadly v zapomnění. Japonci  však díky nim vymysleli levný a geniálně jednoduchý způsob, jak bombardovat USA (zbraň Fu-Go).  Jet streamy mohly dopravit bomby nesoucí balóny do Spojených států během několika dní. Ačkoli poloha a rychlost tryskového proudění  je variabilní, v zimě to mají jet streamy často namířeno přes Tichý oceán z Japonska do Spojených států. Na konci 2. světové války (od listopadu 1944 do dubna 1945) tak Japonsko vypustilo údajně kolem 9 300 vodíkových balónů naplněných bombami, z nichž asi 300 se podařilo bleskově přeletět už za 3 dny přes Pacifik a tam přistát na území USA a Kanady. Balón o průměru asi 10 metrů a maximálním objemu 540 m3 vystoupal až do výše 9,15 km a mohl nést až 454 kg nákladu a bomb. Obsahoval řídící systém, který reguloval jeho výšku.

Naštěstí pro Američany byla tato zbraň neúčinná. Balóny nezpůsobovaly požáry a zabiíjely pouze jednou. Jedinými oběti netradičního bombardování  byla skupina 6 osob. Dne 5. května 1945 si v jižním Oregonu si vyrazil pastor Mitchel se svou těhotnou ženou a 5 dětmi na nedělní piknik. Zatímco pastor parkoval auto, jeho žena s dětmi uviděli v dáli ležet na zemi splihlou hmotu. Když přišli blíže, ozvala se detonace, která je zabila. Šlo o výbuch nástražné bomby zavěšené na papírovém balóně naplněné vodíkem

Američané vzdušné proudění jet streamů využili také v průběhu listopadu 1944, kdy  letouny B-29  bombardovaly Japonsko. Tento typ letadel se dostal do patřičných výšek na rozdíl od starších typů B-17s.

Dnes se tryskového proudění využívá běžně v letecké dopravě, protože šetří náklady a leteckých společností a zejména zkracuje dobu letu např. z USA do Evropy.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře