Cloud Spotter - foťte si oblaky

24. červen 2013 | 06.00 |

Chodíte rádi do přírody, zajímá vás oblačná obloha, máte chytrý mobil a rádi fotografujete? Pak je přímo pro vás určena aplikace, která umí například rozpoznávat druhy mraků. Nepotřebujete poměrně drahé atlasy oblaků, ve kterých si navíc nejste jisti a váháte podle fotografie, zda se jedná o druh, který vidíte na obloze. Navíc data přitom může využít smysluplně Americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA).  

Cloud Spotter je dosud placená aplikace zahrnující 40 unikátních druhů mraků ve formě fotografií, která je detailně popisuje. Díky této aplikaci budete moci přesněji identifikovat mrak a předpovídat další vývoj počasí. Zjistíte, jak mraky ovlivňují srážky, vítr a viditelnost. Pokud aplikací mraky vyfotíte a odešlete odborníkům do jejich databáze k porovnání, dostane se vám preciznějšího potvrzení. Stačí odpovědět na pár jednoduchých otázek a Cloud Spotter vám řekne, o jaký druh oblačnosti nebo světelný efekt se pravděpodobně jedná.

Prostřednictvím aplikace se tak připojíte celosvětové komunitě lovců oblaků, jejíž výsledky mohou sloužit ke zpřesnění výzkumu oblačnosti v pozemské atmosféře a její vliv na klima. Získané údaje o poloze a času slouží k upřesnění vzniku oblačnosti a podpoře sledování klimatu družicí Ceres. Vědci pak podle statistických dat hledají trendy vzniku oblačnosti a vytvářejí  své předpovědní modely. Upravují tak svá data získávaná z vesmíru prostřednictvím 3 družic Ceres.  Satelity Ceres mají totiž v některých případech problémy s určováním teploty zemského povrchu.  Zejména v případech, kdy se mraky vyskytují nad sněhovou pokrývkou.

Na internetu se ihned vyrojila spousta obav o monitorování polohy uživatele, kterou dnes má samozřejmě váš operátor,  a spojení tohoto programu s konspiračními teoriemi typu HAARP a chemtrails. Lidé zblblí svými Facebooky, kde o sobě prozradí takřka všechno, mají najednou obavy, aby jejich sledování oblohy nebylo nápomocné snad k nějaké špionáži či ovlivňování počasí v negativním slova smyslu.

Zdroj:  http://www.guardian.co.uk/science/2013/jun/20/nasa-cloudspotter-app-cloud-atlas

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře