Květinové hodiny L’Horloge Fleurie

12. červenec 2013 | 06.00 |

květinové hodinyDlouhou dobu byly ženevské květinové hodiny "L'Horloge Fleurie" o průměru 5 m, největší svého druhu na světě, než je v roce 2005 předběhly květinové hodiny o průměru 15 m v iránském Teheránu. Jsou také označovány jako Horloge Fleuri (Kvetoucí orloj). Nacházejí se na samém okraji ženevského parku "Jardin Anglais" (Anglická zahrada) a jsou symbolem ženevského hodinářského průmyslu. Staly se vzorem pro vytváření květinových hodin v celém světě.

Květinové hodiny byly vytvořeny už v roce 1955 a za celou svou existenci procházejí neustálou změnou svého designu. Jejich podobu v posledních letech udávají malíř Josée Pitteloud a sochař Jean Stern, kteří opustili podobu klasického jediného číselníku.

Číselník květinových hodin se nyní skládá z osmi různě barevných částí, vytvářených až z 6500 květinek umístěných v mírném svahu. Podle ročních období se také mění jejich barevná podoba, aby číslice z nich vzniklé, byly stále čitelné a přehledné. Na některých částech ciferníku (nyní na čísle 7) si můžete vyzkoušet i svůj barvocit – správné vnímání barev zelené a červené jako v barevné knížečce u lékaře. Také jejich ručičky změnily v posledních letech podobu ze špičatých na hnědé neforemné trubky. Konec velké a tenké sekundové ručičky uhání obvodovou rychlostí kolem 27 cm/s.  O to, aby hodiny šly zcela přesně a lidé si podle nich mohli nastavit čas na svých hodinkách či v mobilech se stará satelitní systém.

Před řáděním vandalů je chrání drátěná zábrana a kamerový systém

Tento článek mohl vzniknout za podpory mých studentů bývalé 4. D (2009-2013), kteří mi věnovali jako dárek několikadenní pobyt v Ženevě spojený s návštěvou Evropské organizace pro jaderný výzkum CERN. Děkuji vám, moji absolventi!

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře