Neptunovy kameny

14. červenec 2013 | 06.00 |

Pierre du NitonSměrem na sever od parku Jardin Anglais vyčnívají z ženevského jezera dva obrovské kameny. Nacházejí se hned v přístavu u Quai Gustave Ador a zřejmě je sem posunul ledovec během poslední doby ledové. Ten také vytvaroval jezero při svém ústupu do tvaru půlměsíce. Kameny jsou nazývány Pierres du Niton (Neptunovy kameny). Podle některých hypotéz měly díky nalezeným čtvercovým otvorům na horní straně už v době bronzové svou rituální a duchovní roli. Ve skutečnosti však posloužily úplně k něčemu jinému a praktičtějšímu.

Kameny jsou turisty považovány za útesy, na kterých si s oblibou sedávají rackové a kachny. Místní k nim však mají posvátnou úctu. Jejich stabilní poloha by mohla sloužit k měření výšky hladiny vody v jezeře, což také v roce v roce 1820 provedl inženýr Guillaume-Henri Dufour. Poté větší z nich Guillaume-Henri Dufour použil jako referenční bod při nastavování své mapy Švýcarska v měřítku 1 : 100 000 vytvořené v letech mezi 1845 a 1864. Dokonce i dnes tento kámen slouží jako důležitý zeměměřičský bod ve Švýcarsku.

Referenční bod  na kamenu s označením Pierre du Niton posloužil na stanovení původní nadmořské výšky 376,86 metrů nad mořem. Pak byla jeho nadmořská výška korigována na v roce 1902 na 373,6 m n. m, což je také důvodem, proč výškové údaje na mapách Švýcarska jsou před rokem 1902 jsou vyšší o cca 3,26 m, než současné naměřené hodnoty.

Zdá se, že do doby bronzové, tyto dva kameny mají rituál a duchovní role. Tato hypotéza je založena na přítomnosti čtvercového otvoru na horní straně velký kámen a objev v 1660 dvou osách střední doby bronzové (cca 1500 - 1200 před naším letopočtem. Př. nl) 2. Přítomnost jamek je také prokázáno, že nemůžeme být nutně zahrnovat humaine3 činnost.

Tento článek mohl vzniknout za podpory mých studentů bývalé 4. D (2009-2013), kteří mi věnovali jako dárek několikadenní pobyt v Ženevě spojený s návštěvou Evropské organizace pro jaderný výzkum CERN. Děkuji vám, moji absolventi!

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře