Teplotní rekord má dnes 100 let

10. červenec 2013 | 06.00 |

Přesně před 100 lety byla 10. července 1913 zaznamenána největší teplota vzduchu na světě v Údolí smrti v Kalifornii. Rtuť v teploměru se zastavila na neuvěřitelných 56,7°C. Rekord byl však překonán v roce 1922 v libyjském městě Azízíja, ale v roce 2012 byl tento nový rekord s hodnotou 58 °C zrušen Důvodem bylo jeho změření nezkušeným meteorologem, který použil nepřesné měřidlo. A tak Údolí smrti má stále teplotní primát – panují zde takové teploty, že lze při nich smažit vajíčka.

Údolí smrti (Death Valley) na hranicích Kalifornie a Nevady je tektonická sníženina, která klesá až 86 metrů pod hladinu moře. Povrch údolí, které po obou stranách lemují hory, tvoří pouště a solná jezera, je nejsušším místem ve Spojených státech. V létě se tu teploty pohybují kolem 47 °C, na což návštěvníky upozorňují varovné tabule. Odpar vody je tam nepředstavitelně velký, prý se tam za hodinu vypaří kbelík vody.

Jedna ze zaměstnankyň Národního parku Údolí smrti nedávno natočila video, ve kterém názorně ukazuje, jak lze na pánvičce pod širým nebem usmažit vajíčko na volské oko.  Na slunci nevhodně umístěný teploměr ukazuje na videu teplotu 133,5 °F, což odpovídá asi 56,4°C. Vajíčko je však vloženo na pánev pod skleněný poklop, kde teplota bude díky skleníkovému efektu mnohem větší. Asi po 6 minutách je volské oko z jedné strany hotovo.

Po umístění videa na internet se nyní turisté snaží v Národním parku Údolí smrti vajíčka smažit na všem možném – zejména na zemi, chodnících či skalách. Zůstává po nich velké množství skořápek, obalů od vajíček a odpadků, které správa parku nyní musí pracně uklízet. Ne každá popularizace turistické oblasti se tak nutně musí vyplatit.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře