Mořské varhany v Zadaru

24. srpen 2013 | 06.00 |

Od roku 2005 má chorvatský Zadar architektonický objekt Mořské varhany. Architekta Nikolu Bašiće inspirovaly zvuky, které se při menším vlnobití ozývají z vodou zaplavované skalní rozsedliny skalnatého pobřeží.  K realizaci svého architektonického díla pak přizval odborníky z oboru hydrauliky, akustiky, konstrukce hudebních nástrojů a dalších oborů. Vznikla originální turistická atrakce, která získala několik mezinárodních ocenění.

Na rozdíl od klasických varhan, které jsou poháněny měchy, mořské varhany rozehrávají mořské vlny. Ve stupňovitě upravené pobřežní zdi je instalován systém 35 trubek o různém průměru. V každé trubce je vytvořen otvor. Samotné trubky mají různý náklon a různou délku. Na nich jsou pak umístěny píšťaly, které vydávají 7 akordů, složených z 35 tónů vyluzovaných proudem vzduchu vytlačovaného v trubkách vzdutými vlnami. Po hydraulické prověrce byly varhany vyladěny odborníky firmy Hefner – továrny na varhany.

Píšťaly i při sebemenším vlnobití vydávají zajímavé zvuky. A když je moře klidné, varhany se rozeznívají od vln vznikajících při cestě větších lodí přístavem.

Kromě mořských varhan má Zadar i další zajímavou atrakci. Tou je "Pozdrav slunci" od stejného architekta. Tento projekt doplňuje instalaci "Mořských varhan" a vytváří spolu s nimi harmonický celek. Pozdrav Slunci je vizuální projekt, pracující se světlem a barvami. Má tvar velkého kruhu o průměru 22 metrů, který je zapuštěn do kamenné dlažby nábřeží. Skládá se z 300 vícevrstvých skleněných desek, pod nimiž jsou umístěny fotovoltaické moduly. Po západu slunce se rozsvítí všechny zabudované světelné prvky a podle jejich naprogramování se uskutečňuje kouzelná světelná hra s barevnými efekty.
Fotovoltaické panely  získávají během slunečního dne dostatek elektrické energie  (ročně kolem 46500 kWh), což představuje výkon menší elektrárny. Instalace sama spotřebovává elektrickou energii pouze po západu slunce, takže může být využívána i k osvětlení celého nábřeží.

Východně od Pozdravu Slunci jsou v dláždění instalovány další, mnohem menší skleněné kruhy - planety Sluneční soustavy. Jejich velikost je proporcionální ve vztahu ke Slunci, ale jejich vzájemné vzdálenosti měřítku neodpovídají.

Od umístění varhan a "Pozdravu slunci" se naskýtá i krásný výhled na zadarské souostroví.  Zejména navečer posedávají lidé na schodišti, svažujícím se k moři, poslouchají zvuky varhan a přitom sledují západ slunce. Po západu slunce lidé chodí po hladké skleněné ploše sem a tam a radují se z každé nové barvy pod nohami. 

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Mořské varhany v Zadaru davidhavel 28. 08. 2013 - 11:07