Pokusy s bezvrtulovým ventilátorem

1. srpen 2013 | 06.00 |

V tropických dnech jsou ventilátory vítaným pomocníkem jak přežít vysoké teploty. Vzduch sice přímo neochlazují, ale snadno jej rozproudí. Proudící vzduch umožňuje snadné a rychlé odpařování potu na pokožce a tím tělu odebírá skupenské teplo vypařování. Výsledkem je příjemný pocit vzniklého ochlazení. V domácnostech se dnes používají převážně stolní ventilátory s lopatkami, které mnohdy vydávají rušivý hluk. Lopatky totiž způsobují nepříjemné tepavé poryvy, protože rozráží vzduch, než se dostane k vám. Navíc musí být z bezpečnostních důvodů chráněny mřížkou. Mnohem zajímavější z hlediska funkčnosti, výkonu a použité technologie jsou ventilátory bez vrtulí.

Tyto ventilátory pracují na jiném principu než vrtulové. Díky své technologii nasávají do sebe vzduch. V podstavci je úsporným bezkartáčovým elektrickým motorkem roztáčena hnací vzduchová turbína, která podobně jako v turbodmychadlech či  tryskových motorech, vytváří silný primární proud vzduchu (tady až 27 litrů za sekundu).

Do kruhové smyčky až 16 palcového průměru je dále nasáván skrz 1,3 mm prstencovou štěrbinu další vzduch. Úzká štěrbina vytváří prstencový proud vzduchu. Ten je dále veden podél skosené plochy, která má tvar křídla a která proud vzduchu usměrňuje. Navíc je strháván a až 15krát zesílen i okolní vzduch zezadu a zboku (tzv. přitékající a strhávaný vzduch).

Výsledkem je výkonný, designově zajímavý, bezpečný a především tichý ventilátor, se kterým lze provádět spoustu zajímavých experimentů. Podívejte se na video. Jeho nevýhodou je zatím vysoká cena, která se pohybuje kolem 7 700 Kč.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře