Gloriola z letadla

3. srpen 2013 | 06.00 |

gloriolaPokud letíte letadlem a máte štěstí, že sedíte u správného okénka, můžete za příznivých podmínek pozorovat zajímavé optické jevy. Jedním z nich je gloriola, která je patrná jako duhový kruh vytvořený na rovné oblačnosti. Potřebujete ještě, aby se Slunce nacházelo na opačné straně letadla než je vaše sedadlo a pod vámi byla zmiňovaná oblačnost. Cestující v letadle si mnohdy takového efektu nevšimnou, neboť jej neočekávají, a pokud jej spatří, domnívají se, že se jedná o "nějakou kruhovou duhu".

Vznik glorioly objasňuje velikost vodních kapiček a vlnová povaha světla. Nejlépe bývá vidět při letu nad mraky. Gloriola v tomto případě vzniká zpětným ohybem slunečních paprsků a projevuje se jako slabé soustředné barevné prstence kolem stínu letadla vrženého do vrstvy oblačnosti. Někdy je stín letadla výrazný, na mé fotografii však příliš patrný není. Glorioly mívají průměr od několika do asi 20 obloukových stupňů. Čím drobnějšími kapkami je oblačnost tvořena, tím větší gloriola se vytvoří. Její velikost je tak limitována pouze vhodným oblačným horizontem. Často bývá patrná jen několik sekund.
Gloriolu lze spatřit i v horách, kde je možné vidět i vlastní stín na níže ležící mlze či oblačnosti obklopený přízračnou gloriolou. Tento úkaz je také znám pod názvem Brockenský přízrak.

gloriola


Tento článek mohl vzniknout za podpory mých studentů bývalé 4. D (2009-2013), kteří mi věnovali jako dárek několikadenní pobyt v Ženevě spojený s návštěvou Evropské organizace pro jaderný výzkum CERN. Děkuji vám, moji absolventi!

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře