Viděli jste bílou duhu?

10. srpen 2013 | 06.00 |
› 

Kromě typického barevného duhového oblouku, který vzniká  lomem a vnitřním odrazem slunečního světla na vodních kapkách v atmosféře, existuje i duha docela nenápadná – bílá. Bílá duha, má jen minimálně rozlišené jednotlivé barvy, takže vypadá jako bílý oblouk.  Bílou duhu zaregistrovali mnozí pozorovatelé například v blízkosti severního polárního kruhu nebo mnohem častěji – v mlze.

Všimnout si bílé duhy v mlze je docela obtížné. Potřebujete dostatečně slabou mlhu, kterou už začíná prosvítat Slunce. Navíc průměr kapiček vznášejících se v atmosféře by měl být  výjimečně malý - menší než 40 mikrometrů. Pak se na nich výrazně uplatní difrakce světla. Barvy se v oblouku natolik roztáhnou, že se vlnové délky jednotlivých barev kompletně překrývají. Dojde k míchání barev a vzniklá duha je pak bílá. Bílá duha mívá často jeden nebo dva tmavší podružné oblouky.

Mlžnou duhu lze také vytvořit za příznivých mlhavých podmínek s pomocí reflektorů auta. Stačí jen vhodně zaparkované auto s rozsvícenými reflektory nasměrovat do mlhy. Bílou duhu pak spatříte, když od auta půjdete směrem dopředu a budete se dívat směrem svítících reflektorů.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře