Výkon solárních elektráren během horkých dnů klesá

7. srpen 2013 | 06.00 |

solarLéto je v plném proudu, po celé republice padají teplotní rekordy a zdálo by se, že jediným, komu nevadí tak vysoké teploty jsou majitelé fotovoltaických elektráren. Omyl, i když slunce pálí na plné pecky, vysoké teploty těmto elektrárnám vadí a jejich výkon naopak klesá. V tropických dnech je jejich pokles výkonu až o deset procent.

Solární článek je zařízení převádějící energii slunečního záření na elektrickou energii. Nejčastěji se tyto články vyrábí z křemíkových plátků, které využívají polovodičový přechod. Tyto články však nejsou dostatečně efektivní, protože se určité procento sluneční energie mění kromě té elektrické také na teplo.  Podle vyhlášky ve spojení se zákonem 349/2010 Sb  je minimální účinnost fotovoltaických panelů  nových instalací nad 30 kW  stanovena na 16 % u polykrystalických panelů a 18 % u monokrystalických.

Ve velkých vedrech se totiž fotovoltaické panely přehřívají a jejich účinnost tak klesá, elektrárna potřebuje hodně slunečního záření, ale ne vysoké teploty. Příčinou nižšího výkonu elektráren v parném létě může být opar na obloze, který nejenže pohlcuje záření, ale navíc i zvyšuje denní  teplotu vzduchu. V době, kdy dlouhou dobu neprší, sedá na solární panely nemalé množství polétavého prachu, který rovněž snižuje výkon panelů.

Ideální počasí pro výrobu energie ze solárních panelů je údajně chladné počasí a intenzivní sluneční záření na deštěm umyté panely.

Mapy celkového průměrného osvitu Evropy za rok najdete zde:
http://re.jrc.ec.europa.eu/pvgis/cmaps/eu_cmsaf_opt/PVGIS_EU_201204_publication.png

http://re.jrc.ec.europa.eu/pvgis/cmaps/eur.htm

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší