Magnetická bankovka

28. srpen 2013 | 06.00 |

Peníze se padělají odjakživa, na tom není nic překvapujícího. U papírových bankovek je celá řada ochranných prvků, které slouží k tomu, abychom mohli bezpečně rozeznat pravou bankovku od padělku a aby národní banky ztížili případným padělatelům jejich práci. Samotné bankovky mají tři stupně ochrany. Pro nejširší veřejnost jsou určeny prvky první skupiny viditelné pouhým okem, ochranné prvky druhé skupiny zjistitelné jednoduchými pomůckami jsou určeny pro subjekty přijímající hotovosti třeba na přepážkách. Ochranné prvky třetí skupiny, zjistitelné jen složitějšími přístroji a senzory, jsou určeny profesionálům a pro automatizované zpracování peněz. Jedním ze zajímavých ochranných prvků je magnetismus bankovky.

Například na vytištění nových amerických dolarových bankovek byla poprvé použita technologie s magnetickým inkoustem, který obsahuje magnetické pigmenty (ferrofluidy). U některých dalších bankovek jsou tímto inkoustem tištěna třeba jen černá sériová čísla. Přesvědčit se o tom můžete pomocí vhodných silných neodymových magnetů, které přiložíte k vrstvě inkoustu třeba na novější 10-ti dolarové bankovce. Bankovka se k magnetu bude přitahovat.

V bankách však nemají na kontrolu bankovek tímto způsobem čas, proto se pro odhalení falzifikátů využívají počítačky bankovek s magnetickou detekcí. Tato detekce určuje přítomnost magnetického inkoustu ve středu bankovky amerického dolaru. Protože magnetickým inkoustem jsou již dnes značeny i měny jiných států, mají některé počítačky i další nastavení citlivosti – menší senzitivitu pro USD, které vykazují silnou feromagnetickou aktivitu, a vyšší citlivost pro ostatní měny.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1.5 (2x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře