Masážní drbátko hlavy ve fyzice

26. srpen 2013 | 06.00 |

Masážní drbátko hlavy je relaxační pomůcka, která má podle prodejců spoustu pozitivních účinků. Je navrženo tak, aby se dotýkalo milionů nervových zakončení na hlavě a působilo tak jako akupresurní masážní prostředek. Při svém použití stimuluje pokožku hlavy, dochází k jejímu prokrvení, tím navozuje příjemné pocity a odstraňuje bolesti hlavy či zlepšuje růst vlasů. K čemu však slouží masážní drbátko hlavy ve fyzice?

Z drátků spletené kovové rukojetě drbátka pavoukovitě vybíhají jednotlivé části drátěné metličky, obvykle zakončené malou masážní kuličkou. Některé druhy drbátek mají drátěné metličky stejných délek, jiné mají v sobě zapletené dvě metličky různých délek. Takové jsou vhodné pro demonstraci fyzikálního jevu – rezonance.

Jednotlivé drátky s kuličkou na konci představují kyvadla, která můžeme rozkmitat tak, že drbátko držíme za rukojeť. Každé z těchto kyvadel má svoji délku a tím je také dána jeho vlastní frekvence kmitání. Při rozkmitání jediného drátku dojde k přenosu energie přes rukojeť na další drátky, ale rozkmitají se jen ty, které mají stejnou délku jako drátek, který jsme rozkmitali na začátku. Nastala rezonance – při určité frekvenci kmitání se rozkmitají jen ty oscilátory, které mají s daným rozkmitaným tělesem stejnou frekvenci. U masážního drbátka hlavy jsou to ty, které mají všechny stejnou délku. Frekvence, se kterou jednotlivé oscilátory kmitají, je rezonanční frekvence.

Při této rezonanci probíhá přeměna potenciální energie pružnosti drátku v energii pohybovou. Dochází však k postupnému tlumení kmitání.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 4 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře